COVİD-19 ANTİKOR TESTLERİ HAKKINDA

COVİD-19 ANTİKOR TESTLERİ HAKKINDA

Sağlık Bakanlığı tarafından özel mikrobiyoloji laboratuvarlarına Covid-19 (SARS-COV-2) testi Antikor (Eliza) yöntemi çalışılmasına izin verilmiştir. Özel Biomax Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı olarak toplu numune alım ve hasta kabul hizmeti vermeye başlamış bulunmaktayız.

Antikor (Eliza) yöntemi ile çalışılan tüm kişilerin test sonuçları Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemine bildirilmektedir.

Tüm Covid-19 (SARS-COV-2) test çalışmalarımız Sağlık Bakanlığı Covid-19 yetkilendirilmiş tanı laboratuvarı listesinde yer alan anlaşmalı kurumumuz TÜRKAK ISO 15189 Kalite belgesine sahip olan Ahenk Laboratuvarında çalışılmaktadır (https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi).

Covid-19 Antikor Testi (Eliza) :

Anti-SARS-CoV-2 IgG :

 Anti-SARS-CoV-2 solunum virüsü ile enfekte olmuş ve sonrasında da iyileşmiş hastalarda 10-14. günden sonra virüse karşı oluşan IgG antikorlarının tespiti için kullanılır. Roche Anti-SARS-CoV-2, PCR ile doğrulanmış bir enfeksiyondan 10-14 gün sonra alınan numunelerde, testin özgüllüğü % 99,8'in üzerinde ve duyarlılığı % 100 olarak bildirilmiştir. IgG antikorları hastalığı geçiren her kişide oluşmayabileceği gibi , Pozitif IgG antikorlarının da zamanla Negatife döndüğü vakalar da bilinmektedir.

Bu nedenle Laboratuvarımızda bütün antikor testleri ilk önce Roche Anti-SARS-CoV-2 kiti ile genel antikor taraması yapılmakta olup, sonrasında Abbott cihazında IgG bakılmaktadır.

 Anti-SARS-CoV-2 IgM :

 Anti-SARS-CoV-2 solunum virüsü ile enfekte olmuş hastaların, kanlarında mevcut virüse karşı oluşan IgM antikorların tespit edilmesi için kullanılmaktadır. Anti-SARS-CoV-2 virüsü vücuda girdikten itibaren, genelde 7-14 günde, koruma amaçlı IgM yapısında antikorlar ortaya çıkmaktadır. 10-14. günden itibaren de IgG yapısında antikorlar ortaya çıkmaktadır. Laboratuvarımızda Anti-SARS-CoV-2 IgM testi Maglumi cihazında çalışılmaktadır.

Kurumumuzda Covid 19 SARS-CoV-2 PCR testi çalışılmamaktadır.

Fiyat ve diğer bilgiler için iletişime geçmenizi rica ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Şirket Müdürü

Ramazan ŞİMŞEK

Gsm : 0544 526 59 17