HAVUZ TESTLERİMİZ DE KAMPANYA

HAVUZ TESTLERİMİZ DE KAMPANYA

Sıcak yaz günlerinde kuşkusuz bizi serinletecek aktivetelerin en başında gelecek olan yüzmek için havuz ve deniz suyuna girmemiz gerekir.  Yüzme havuzları birçok kişiye sağlık problemi açabilir. İnsan vücudundan çıkan idrar, kan ve dışkı gibi maddelerden ve suyun içerisindeki kirlilikten dolayı bulaşmaya yol açabilir. Mide, bağırsak, kulak, göz, üst solunum yolu ve cilt gibi enfeksiyonlara yol açabilir. Bunlar için yeterince çok dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar dışında daha ağır hastalıklar olan özellikle tifo, ishal, kanama ve Hepatit B ,sarılıkla seyreden leptospira ile weil hastalığı daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kendi sağlığımız ve çevredeki insanların sağlığını düşünmemiz için havuz, deniz veya başka suya girmeden önce şu testleri yaptırmamız gerekir. Havuzdan sorumlu kişilerin bu testleri havuzu kullanan diğer kullanıcılara yaptırdığından emin olmalıyız.

  • HbsAg (Hepatit B)
  • Tam İdrar Tahlili (TİT)
  • Mantar İnceleme (Kültür)

Bu testler dışında isteğe bağlı olarak diğer bulaşıcı hastalıkların testi olan Anti HCV (Hepatit C), Anti HIV (AIDS) yapılabilir.

Bu testlerden özellikle Tam idrar tahlili ve Mantar İncelemesi 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Diğer Testler ise Yılda 1 kez yaptırılarak kontrol edilmelidir.

Hepatit B için  HBsAg ve Anti HBs testleri yaptırarak, Sonuçlarının negatif çıkması durumunda aşı yaptırıp Hepatit B ye karşı koruyuculuk kazanabiliriz. ve Hepatit B’ ye karşı koruyuculuk kazanırız. Anti HBs pozitif olması durumunda aşıya gerek kalmayacaktır.

Havuzdan sorumlu kişi olup bu testleri havuza girecek tüm kişilere yaptırmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz belirlediğiniz yerde hizmet verebilmektedir.